Scenariusz I
KONSPEKT DZIENNEGO OŚRODKA PRACY W KLASIE DRUGIEJ
Temat ośrodka okresowego: Wiosna
Temat ośrodka tygodniowego: Wiosna w ogródku
Temat ośrodka dziennego: Pierwsze warzywa
Metody pracy: werbalna, oglądowa, praktycznego działania
Formy pracy: indywidualna, zespołowa
Cel ogólny: poznanie pierwszych wiosennych warzyw
Cele operacyjne – uczeń potrafi:
-
nazwać wczesne wiosenne warzywa,
-
zrobić zakupy na straganie warzywnym,
-
rozpoznać warzywa poprzez smak i dotyk,
-
posługiwać się nazwami dni tygodnia, miesięcy i pór roku,
-
zachować bezpieczeństwo podczas wyjścia na stragan,
-
bezpiecznie posługiwać się prostymi narzędziami kuchennymi,
-
estetycznie wykonać pracę plastyczną i dobrać odpowiednie kolory do warzyw.
Środki realizacji:
-
emblematy do kalendarza pogody,
-
"lista zakupów” – nazwy warzyw,
-
ilustracje warzyw i podpisy (duże – na tablicę i indywidualne dla uczniów do wklejenia do zeszytu),
-
karty pracy z ćwiczeniami matematycznymi,
-
płyta cd z tekstem piosenki do zabawy ruchowej,
-
kontury marchewek do wyklejania,
-
papier kolorowy,
-
klej,
-
naturalne okazy warzyw,
-
narzędzia kuchenne,
-
talerze.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
-
ZAJĘCIA WSTĘPNE
-
Powitanie z dziećmi – zabawa w „Dzień dobry”.
-
Sprawdzenie obecności – zaznaczenie na liście.
-
Ustalenie daty i stanu pogody – ustalenie dnia, miesiąca, pory roku, omówienie stanu pogody, zaznaczenie w kalendarzu i zapis w zeszytach.
-
Wskazanie tematu zajęć – rozmowa kierowana nt. warzyw sadzonych wiosną w ogródku i ich wartości odżywczych.
-
Omówienie organizacji pracy.
-
PRACA POZNAWCZA – OBSERWACJA I KOJARZENIE
-
Uczniowie kolejno losują swoją „listę zakupów” spośród przygotowanych nazw warzyw.
-
Wyjście na stragan warzywny, gdzie uczniowie kupują: pomidory, ogórki, sałatę, marchewkę i rzodkiewkę – przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
-
Powrót do szkoły – oglądanie kupionych warzyw, wskazywanie ich charakterystycznych cech, kolejno rozpoznawanie z zamkniętymi oczami.
-
Mycie warzyw, krojenie, dzielenie na kawałki i porcje dla każdego, degustacja – określanie smaku.
-
Dopasowywanie podpisów do ilustracji warzyw – praca na tablicy oraz indywidualna w zeszytach.
-
Piosenka ilustrowana ruchem pt. W wiosennym ogródku.
-
Ćwiczenia matematyczne rozwiązywane wspólnie na tablicy, zapis w zeszytach.
-
EKSPRESJA
-
Przygotowanie materiałów plastycznych, rozdanie szablonów.
-
Wydzieranie małych kawałków z papieru kolorowego i wypełnianie nimi konturu marchewki.
-
Porządkowanie miejsca pracy.
-
ZAJĘCIA KOŃCOWE
-
Ocena pracy uczniów, urządzenie wystawy.
-
Podsumowanie dnia.
-
Przypomnienie nazw warzyw omawianych na zajęciach.
-
Ocena zachowania uczniów.
-
Pożegnanie.
Opracowała: mgr Agnieszka Kłapyta - Włodarz